Nastavenie radiacej a brzdovej sústavy káblov často ukazuje rozdiel medzi narýchlo poskladaným bicyklom a tým, ktorý bol zostavený mechanikom, ktorý vedel čo robí.
Zvlášť dnes, kedy sa zdá, že každý týždeň sú na trhu nové typy riadítok, musí dobrý mechanik pochopiť teóriu vedenia káblov. Už sa nedá spoliehať na pravidlo „približne“ pre správne vedenie káblov.
Aj keď ľudia venujú veľa pozornosti typu prehadzovačky a brzdám inštalovaným na bicykli, osvedčené postupy inštalácie káblov sú dôležitejšie než väčšina rozdielov medzi rôznymi brzdami a radiacimi systémami. Aj najdrahšie brzdy a prehadzovačky budú fungovať zle ak dochádza k nadmernému treniu v bowdenoch, alebo majú bowdeny prílišnú vôľu. Naopak, aj lacné brzdy a prehadzovačky môžu spoľahlivo fungovať, ak sa pri inštalácii káblov starostlivo postupuje.
Prevažná väčšina problémov s brzdami a radením je výsledkom nadmerného trenia lanka v bowdene, nie nedostatky v pákach, čeľustiach bŕzd, alebo prehadzovačkách.
Káble pre bicykle sa skladajú z dvoch častí. Vnútorné lanko je vyrobené zo zatočených oceľových laniek. Vonkajší plášť je vyrobený z pružnej ocele, zvyčajne navinutej do špirály. Vnútorné lanko prechádza teda vnútrom plášťa ň touto špirálou. Obe časti sú rovnako dôležité - ani jeden nemôže fungovať bez druhého.
Isaac Newton povedal: "Pre každú akciu existuje rovnaká opačná reakcia." V prípade bicyklových káblov to znamená, že ak pôsobíme ťahom na lanko, vzniká pritom rovnaký tlak lanka na bowden zvnútra.
Tak môžu lanká pôsobiť silou na jedno rameno brzdy, a bovden na druhé rameno - ak sa pozriete na brzdu, uvidíte, že lanko ťahá, pričom bovden tlačí.
Alebo si predstavte preťahovanie sa lanom: dva tímy ťahajú opačným smerom za koniec lana ako páka brzdy a brzdové rameno. Zem pod nimi takpovediac odoláva tlaku presne ako bowden.
Pre zníženie celkovej hmotnosti bicykla môže často nahradiť časť bowdenu samotný rám bicykla. Pomocou dorazov na bowden, ktoré sa montujú na rám, alebo na vidlicu bicykla sa vedenie bowdenu preruší – zachytí sa bowden, pričom malým otvorom dorazu prejde iba lanko ku druhému, opačnému dorazu, kde zase pokračuje v bowdene. Tak sa tlak z bowdenu prenáša rámom až ku miestu, kde lanko zase pokračuje v ďalšej časti bowdenu.
Toto "holé vedenie" lanka je možné tam, kde lanko vedie v priamom smere a nemusí sa ohýbať. Bowdeny je nutné použiť na spojenie medzi riaditkami a rámom tak, aby sa prispôsobili otáčaniu riadidiel pri jazde. Puzdro musí byť tiež použité, ak kábel pohybuje, že obaja brzdy v opačných smeroch. Bovdeny sa zvyčajne používajú tiež na miestach, keď musí byť zmenený smer ťahu kábla.
Na prvý pohľad veľa ľudí predpokladá, že bowden je vyrobený z plastu. V skutočnosti ide o oceľ, a plast je iba kryt chrániaci oceľ pred vlhkosťou, ako aj rám bicykla pred poškriabaním.
Tradičný bowden je pevne vinutá špirála z oceľového drôtu. Nemá veľkú odolnosť proti ťahu, ale nie sú po dĺžke stlačiteľné vďaka tesnému vinutiu.
V 70tych rokoch sa viedlo lanko priamo vo vnútri oceľovej špirály bowdenu a pre ľahší chod sa používalo mazivo. Moderné bowdeny majú plastovú vložku, ktorá obklopuje vnútorné lanko. Tým sa podstatne zníži trenie. Niektoré high-end káblové systémy, ako napríklad Gore-Tex "Ride-On" predlžujú túto vložku aj na miesta, kde lanko neprechádza bowdenom. Tieto systémy využívajú tiež špeciálne, trenie znižujúce povlaky na samotné lanká.
S nástupom indexového radenia v kombinácii s dual radiacimi/brzdovými pákami, sa stali konvenčné bowdeny zdrojom nepresného radenia. To preto, že účinná dĺžka bowdenu sa mení, ako sa bowden ohýba. Tento problém nie je vážny pri brzdách: aj keď sa niekedy stane, že zadná brzda môže mierne zabrať keď sú riadidlá natočené do krajných polôh na jednu stranu, za jazdy je taký extrémny uhol vytočenia riadítok nemožný.
Takáto malá zmena dĺžky bowdenu je však priveľká pre spoľahlivé indexové radenie, preto výrobca Shimano prišiel so " SIS " (Shimano Index System) bowdenmi, ktoré sú dnes kopírované inými výrobcami. Tento typ bowdenu nepozostáva z jedného špirálovite vinutého drôtu, ale zo zväzku paralelne k bowdenu vedených drôtov. Tieto sú fixované medzi plastovým puzdrom a vonkajším plastovým krytom.
"Nekompresný" bowden nemení signifikantne pri ohýbaní dĺžku, takže indexované radenie je schopné správne spolupracovať s prehadzovačom, a to aj napriek otrasom pri jazde v dôsledku nerovností a pod.
Upozornenie: Vzhľadom k tomu, že nekompresný bowden drží pokope pomocou dvoch plastových vrstiev, nie je tak silný ako klasický špirálový bowden a nikdy by nemal byť použitý pre brzdy!Zaťaženie brzdovým lankom môže ľahko viesť ku poškodeniu až ku prasknutiu nekompresného bowdenu a spôsobiť náhlu stratu brzdnej sily.
Nemecká firma Nokon vyrába bowdeny zložené z malých rigidných navzájom prepojených hliníkových segmentov s plastovou vložkou s nízkym trením. Takýto bowden vyzerá ako šnúra z perál. Tento systém je kompatibilný s indexovým radiacim systémom, navyše ponúka väčšiu flexibilitu než obyčajné nekompresné index-kompatibilné bowdeny a taktiež môže byť použitý pre brzdové lanká. Konce prepojených segmentov umožnia ohyb kábla len do tej miery, aby sa lanko vovnútri nepoškodilo. Nokon kabeláž je dosť drahá, ale oplatí sa do nej investovať kde inštalácia káblov predpokladá ostré uhly. Jedným z takých prípadov je napríklad prekonanie spoja bicykla pri skladacích bicykloch. Sú aj iní výrobcovia “šnúry z perál“, ale v čase, kedy bol tento článok písaný nedosahovali takú kvalitu ako Nokon bowdeny.
Veľmi častým zdrojom nadmerného trenia lanka alebo "drhnutia" je nesprávne strihanie alebo nesprávne upravený koniec odstrihnutého bowdenu.
Konvenčný špirálový bowden možno strihať kvalitnými klasickými štípacími kliešťami alebo špeciálnymi štípacími kliešťami na bicyklové káble. Niekedy sa pri odstrihnutí bowdenu podarí „čistý rez“, inokedy sa môže posledná slučka vinutia oceľovej špirály rozdrviť, čo čiastočne blokuje priechod lanka tak, že lanko cez otvor nekĺže. Zvyčajne sa dá urobiť druhý rez a odstrániť tak ohnutý kus vinutia.
Dokonca aj keď je rez čistý, nie vždy ostane koniec vinutia kolmo vzhľadom k stúpaniu špirály. Starostlivý mechanik koniec zbrúsi tak, aby bol plochý a hladký. Najlepším nástrojom na to je brúsny kotúč, ale dá sa použiť aj pilník.
Keď sa odstrihne bowden, zvyčajne sa tiež zdeformuje aj koniec plastovej vložky. Na otvorenie takto zdeformovaného konca vložky sa dá použiť šidlo - niečo ostré, poprípade zabrúsený starý špic. Ak použijete brúsny kotúč, šidlo majte pripravené na rýchle následné použitie - upravenie konca vložky, tá sa totiž pri brúsení kotúčom zvykne následkom vzniknutého tepla pri brúsení roztaviť.
Nahrubo odcvaknutý Upravený koniec
Je veľmi ťažké strihať nekompresný bowden bez správneho nástroja. Existujú nato špeciálne nožnice, ktoré majú vrúbkované ostrie pomocou ktorého uchopia bowden tak, aby nedochádzalo ku deformovaniu pri strihaní.
Niekto kto nemá prístup k tomuto nástroju, používa ručnú brúsku (napr. “Dremel“) s tenkým brúsnym kotúčom na prerezanie bowdenu.
Pri nekompresnom bowdene nie je nutné zabrusovať odstrihnuté konce, pretože ak sa strihá vhodným nástrojom, rez zvyčajne býva dostatočne hladký. Potom stačí už iba upraviť vnútornú vložku šidlom alebo iným ostrým nástrojom.
Posledný kus bowdenu pri zadnej prehadzovačke je krátky a musí prekonať takmer 180° ohyb. Vhodné je nekompresný bowden ohnúť do požadovaného tvaru ešte pred skracovaním bowdenu.
Rovný odstrihnutý nekompresný bowden má všetky pozdĺžne drôty rovnakej dĺžky, keď sa ale ohne, drôty na vnútornej strane ohybu majú kratšiu cestu po krivke ohybu, naopak drôty na vonkajšej strane ohybu prekonávajú dlhšiu cestu a zvyknú sa zasúvať do bowdenu - koniec bowdenu má potom šikmú plochu. Myslím, že skracovanie bowdenu až po ohnutí tento problém minimalizuje – drôty v bowdene sa takpovediac pred strihaním “upracú“ a dosiahne sa hladký rovný rez.
Koncovky sú malé “čiapočky“, zvyčajne z poniklovanej mosadze, ktoré sa nasadzujú na koniec bowdenu. Fixujú bowden v doraze v správnom smere. Ak je to možné, nemali by chýbať na každom konci odrezaného kúska bowdenu. Niektoré dorazy sú však menších priemerov a bowden s koncovkou do nich nevlezie, nie je preto vždy nutné použiť koncovku – samotný doraz vtedy fixuje koniec bowdenu. Koncovky je vhodné použiť špeciálne pri nekompresných bowdenoch, spevnia bowden ako “kovanie“ na konci.
Zabraňujú vysúvaniu jednotlivých vlákien z bowdenu, ktoré ak by prešli cez dieru dorazu spolu s lankom, môžu znefunkčniť radenie. Všeobecne platí, že nekompresný bowden s použitím koncovky je imúnny voči tomuto problému. Menší priemer (4 mm) pri nekompresnom bowdene sa zvyčajne zmestí do konvenčného dorazu spolu s koncovkou..
Tradičná úprava spočíva v spájkovaní drôtikov dokopy na konci kábla. Pomocou bežnej kolofónie a elektrickej pájky. Táto úprava umožňuje, aby sa lanko dalo pretiahnuť cez bowden a dorazy, preinštalovávať ho alebo mazať bez toho, aby sa rozstrapkal jeho koniec.
Pájkovanie priľne iba na lanká s pozinkovanými vláknami, nie na lanká z nerezovej ocele - čo môže byť obvykle identifikované podľa lesklejšieho vzhľadu. Niektoré lanká z nerezovej ocele sú predávané s vláknami zvarenými na konci, tieto sa však už neskracujú. Častejšie sa proti rozstrapkaniu na konce odstrihnutýh laniek používajú hliníkové koncovky, ktoré sa na koncoch kábla kliešťami stlačia, čím držia vlákna lanka pokope. Hliníkové koncovky bránia aj poškrabaniu, musia sa ale po každej reinštalácii lanka nasadzovať nanovo.
Dobré je nechať koniec kábla dlhší pár centimetrov, môžete ho pri prípadnom strapkaní skrátiť viackrát. Mierne uvoľnené jednotlivé vlákno lanka sa dá často navinúť na jeho pôvodné miesto – treba pri tom postupovať v smere od stredu ku koncu lanka.
Káble sú z brzdovej páky vedené po vnútornej strane riaditok a fixované omotávkou. Je dôležité, aby bola omotávka pevne omotaná na riadidlá a tým fixovala aj brzdový kábel, inak môže brzdenie drhnúť. Väčšinou sa ešte pred omotávkou fixujú káble na riaditka (elektrikárskou) páskou na niekoľkých miestach. Uľahčuje to neskôr výmenu omotávky.
Zadné brzdové lanko by malo viesť na opačnej strane hlavovej trubky ako predný brzdový kábel ... this way you will not have to allow so much extra slack in the rear cable, since the handlebars can't turn as far in the direction that will tighten the rear cable.
Nikto presne nevie, prečo tomu tak je. Moja teória je, že tento úzus je založený na myšlienke, že pokiaľ vaša riadiaca ruka spočíva na riaditkách a je schopná obslúžiť (zadnú) brzdu, može vaša druhá ruka zároveň ukazovať smer jazdy - spolu s chybným názorom, že zadná brzda je hlavná brzda.
Na mojich bicykloch uprednostňujem ovládanie prednej brzdy pravou pákou. To mi umožňuje dávať signály ľavou rukou a súčasne riadiť a brzdiť silnejšou a obratnejšou rukou pomocou kritickejšej prednej brzdy. (Zriedka používam zadnú brzdu.)
Pretože sa jedná o opak vzhľadom na normy v USA, nikdy by som tak nenastavil bicykel pre zákazníka bez jeho výslovnej žiadosti. V článku o brzdení a otáčaní sa týmito otázkami zaoberám podrobnejšie.
Fungovalo to celkom dobre do doby, kedy sa na scéne objavili horské bicykle s malými prevodníkmi. Problém bol v tom, že väčší rozsah predného prešmyku prekážal lanku pre zadné radenie.cable.
Bohužiaľ takéto vedenie lanka mierne zhoršuje kvalitu radenia. Presunutie dorazu pre posledný kus bowdenu pred prehadzovačkou na spodnú stranu zadnej vidlice má za následok ostrejší oblúk, ktorý musí lanko v bowdene prekonať. Tiež sa do takto umiestneného bowdenu ľahšie dostanú nečistoty, ktoré striekajú z predného kolesa za jazdy. Vedenie radiacich laniek či už nad, alebo pod stredovou mufnou je takisto vystavené znečisťovaniu od predného kolesa - špeciálne problém najmä pre off-road cyklistov.
Zadné radiace lanko je potom vedené pozdĺž hornej zadnej sedlovej vidlice a pre predný prešmyk pozdĺž sedlovej trubky. Keď sa tento variant začal v skorých 90tych rokoch rodiť, nastal problém s prešmykačom, ktorý bol dovtedy ovládaný spodným ťahom lanka. Prvé riešenia spočívali v upevnení kladky na zadnú stranu sedlovej trubky, pomocou ktorej sa lanko presmerovalo, čo bolo ale podľa môjho názoru iba polovičatým riešením. Tento problém bol vyriešený prešmykom s horným ťahom -"top-pull".
Lanká, ktoré sú vedené buď nad alebo pod stredovou mufnou môžu byť niekedy príčinou spontánneho, automatického preradenia na vyšší prevodový stupeň pri veľkej záťaži systému. Tento problém je popísaný v samostatnom článku.
Pri väčšine bicyklov s radiacimi pákami na riaditkách je zadné radenie vedené pravou stranou rámu bicykla a predné radenie je vedené ľavou stranou. Toto zapríčiňuje nevýhodné predĺženie radiacich káblov od radiacej páky ku dorazu na ráme. Vzhľadom na potrebu, aby boli bowdeny dostatočne dlhé na to, aby umožnili riadidlám plynulé otočenie, často vytvárajú reverzné ohyby – napr. bowden zadného radenia, ktorý je na pravej strane, vychádza z radiacej páky oblúkom, ktorým prejde cez os bicykla a vracia sa späť opačným oblúkom na správnu stranu hornej rámovej trubky predtým, ako sa spustí ku spodnej trubke. Tieto dodatočné ohyby zvyšujú trenie a násilný kontakt medzi bowdenom a bočnou časťou rámovej trubky môžu poškodiť lak.
Elegantné riešenie je viesť káble "do kríža": Zadný beží od pravej páky okolo hlavovej trubky ku dorazu na ľavej strane spodnej trubky a kábel predného radenia z ľavej páky riadidiel bo obídení hlavovej trubky končí na pravom doraze spodnej rámovej trubky.
Holé lanká vychádzajúce z dorazov sa potom prekrížia ešte predtým, ako vojdu do vodítka na spodnej strane stredovej mufny. Lanká sa môžu ľahko dotýkať, pretože idú priamo. Toto minimálne trenie viac než dosť kompenzuje zníženie trenia v plynule vedených bowdenoch.
Táto technika nefunguje ak sú na bicykli vodítka pre radiace lanká upevnené nad stredovou mufnou, ale je použiteľná pri väčšine novších bicyklov, ktoré majú vodítka pod stredmi a dorazy radiacich bowdenov na spodnej rámovej trubke.
Táto stránka obsahuje aj rozsiahly článok o nastavení prehadzovačky.
Nové lanká sú prikrátke? Tento problém nastane, ak nemôžete zohnať dostatočne dlhé lanko pre tandem, alebo potrebujete znovu použiť lanko z prednej brzdy na zadnú. Dodtupné sú komerčné spojovacie matičky na lanká pre bicykle s rozkladacím rámom. Dve koncové uchytávacie skrutky s dierkou na oboch koncoch tiež postačia. V naliehavom prípade sa môžu dve lanká spojiť dokopy “štvorcovým uzlom“. Ohnite na oboch lankách konce do tvaru tesného “U“ niekoľko centimetrov pred koncom, potom vzájomným prepletením cez “U slučky“ vytvorte uzol a zatiahnite, tak aby sa spojenie samo spevnilo. Asi budete musieť párkrát uzol adjustovať.. Vysoko flexibilné zapletané lanká môže byť nutné ohnúť až do tvaru “Z“ nato, aby sa dali zauzliť ešte raz kvôli dostatočnému spojeniu.
Ak koniec kábla smeruje hore, tak, že dažďová voda môže ľahko vniknúť do bowdenu, hrozí korózia lanka a čo je ešte horšie, v chladnom počasí môže voda zamrznúť a znefunkčniť brzdu niekoľko minút po vytiahnutí bicykla na vzduch. Prachovky (Boot) sa používajú tam, kde brzdné lanko priamo prechádza medzi brzdovými ramenami. Mazanie laniek pomáha tiež.
Za starých čias, pred vynájdením plastovej vložky bowdenu sa vnútorné lanko natieralo s ľahkým tukom alebo ťažkým vykurovacím olejom.
Pri moderných bowdenoch vybavených plastovou vložkou použitie maziva nie je vhodné, pretože viskozita maziva by pohyb kábla spomaľovala. Toto platí hlavne pre moderné radiace systémy, ktoré využívajú slabšie vratné pružiny a všeobecne to platí pre indexované radenie.
Mnoho výrobcov dnes odhovára od mazania laniek. Určite je potrebné vyhnúť sa mazaniu v prípade uzavretých systémov, ako je Gore-Tex ®. Avšak pri bicykloch, ktoré sú používané za dažďa, sa z použitia trochy oleja stáva viac antikorózna ochrana než mazivo. Najväčšiu pozornosť z tohto pohľadu si zaslúži kúsok bowdenu, ktorý spája zadnú prehadzovačku so zadnou spodnou vidlicou (chainstay).
Niektoré bicykle majú nevhodné vedenie kabeláže, následkom ktorého sú potom ostré uhly, pod ktorými sa bowdeny spájajú s rámom v dorazoch. Toto je často prípad zadných cantilever bŕzd. Často vtedy pomáha trochu maziva na takom kúsku bowdenu, ktorý vedie pod ostrým uhlom.
Veľká časť komponentov napojených na kabeláž vyžaduje mazanie pri montáži.
Závity skrutiek na upevnenie lanka na brzdu sú jedny z najdôležitejších spojení na bicykli. Sú malé, a mnohé z nich majú vŕtané diery pre lanko, takže je relatívne ľahké ich poškodiť...
Ak nie sú dostatočne utiahnuté, zdá sa, že fungujú normálne, avšak iba do chvíle, kedy vám do cesty vojde autobus a vy zabrzdíte prudšie ako obvykle – presne vtedy sa stáva, že lanko prešmykne v upevňovacej skrutke a brzda bez varovania prestáva brzdiť..Ako zistíte, že sú káble bezpečné? Oboma rukami silno zmačknite brzdové páky. Radiace lanká nie sú až tak namáhané, napriek tomu, preraďte na stupeň, kedy je lanko najnapnutejšie a na skúšku pritiahnite páku ešte o niečo viac.
Ako bolo práve spomenuté, lanká sa zvyknú prešmyknúť v upevňovacej skrutke, ak tá nie je dostatočne zatiahnutá. Bowdeny sa môžu ohnúť, lanká s vnútrom bowdenu podliehajú korózii a zadierajú sa. Tieto problémy sú prirodzené a vyžadujú potom výmenu komponentov.
Lanká sa obvykle nezoderú, ale môžu zlyhať v dôsledku únavy keď sa opakovane ohýbajú hore dole - zvyčajne na konci, alebo tam, kde prechádzajú cez kladku. Zvyčajne sa to prejaví až rozstrapkaním lanka. Prevenciou je ich včasná plánovaná výmena, alebo aspoň ich častá kontrola. Vhodné je nosiť so sebou náhradné lanko!
Kladka, ktorá by zabránila nadmernému opotrebovaniu lanka by musela mať v priemere aspoň pár centimetrov - nepraktické pre radenie. Radiace páčky na riaditkách, ako je znázornené na obrázku nižšie, môže byť varovaním: rozstrapkané lankové vlákna môžu pichnúť cyklistu do ruky alebo zhoršiť radenie, pretože zamedzuje pohybu lanka na konci bowdenu.
Lanko, ktoré sa začína strapkať v dôsledku opakovaného ohýbania
Retiazky od Sturmey-Archer pre ich viacrýchlostné integrované náboje vyriešili problém opotrebovávania lanka už viac ako pred storočím – pritom ale S&A lanká zvyknú zlyhávať tam, kde prechádzajú kladkou v prehadzovacej páčke.
Kompaktné, ľahké lanko nie je dostatočne odolné ťahu brzdy, preto je potrebný pivot na konci kábla - koncovka. Káblový hák - pivot pre koncovku lanka vo vnútri brzdovej páky pre barany sa voľne otáča a umožní tak lanku aby sa prispôsobilo smeru ťahu. Brzdové páky pre rovné riaditka používajú väčšinou valcové zakončenie laniek. Mazanie pivotu v páke je veľmi dôležité.
Na mnoho bŕzd a prehadzovačiek sa upevňuje lanko pomocou šróbu, ktorý neumožňuje lanku, aby sa prirodzene v spojení zarovnalo. Tento problém je najhorší pri prešmykoch. K ohýbaniu dochádza tiež pri lanku medzi brzdovými ramenami pri cantilever brzdách, tiež kde lanko prechádza cez kladku.
Poškodenie radiaceho lanka zvyčajne nevedie k pádu, ale poškodenie brzdového lanka môže naopak veľmi ľahko viesť ku kolízii na bicykli. Toto je jeden z dôvodov, prečo každý iný, ako dráhový bicykel potrebuje dva na sebe nezávislé brzdové systémy. (Pohon s pevným prevodovým kolečkom (fixed-gear) sa počíta ako jeden, ak ho cyklista zručne dokáže použiť na brzdenie.)
(David Gordon Wilson napísal článok k problematike opotrebovania kabeláže.)
S rizikom, že sa budem opakovať, by som vás znovu rád vyzval, aby ste inštalácii kabeláže na bicykli venovali veľkú pozornosť. Starostlivá inštalácia kabeláže je oveľa dôležitejšia ako naháňanie sa za najnovšími titánovými komponentami!
Last Updated: by Harriet Fell